21.04.2018

Klub detskej nádeje

Koordinátor klubu: Dominika Lenková (mail: klubdetskejnadejesmmk@gmail.com)

„Tomu, kto čisté srdce nosí, k radosti veľa netreba. Ten ľahko vzlietne z rannej rosy na chromých krídlach do neba“

Klub detskej nádeje (KDN) je jedinečným klubom SMMK, pretože funguje z iniciatívy študentov všeobecného lekárstva len na jedinej  lekárskej  fakulte na Slovensku  a tou je Lekárska fakulta  Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. KDN je klub s dlhoročnou tradíciou. Jeho náplňou je spestrenie hospitalizácie detí v nemocnici či už len obyčajnou návštevou, hraním hier alebo špeciálnymi akciami ako je Gaštankovo, kde s deťmi vyrábame postavičky z gaštanov, karneval, na ktorom si deti vyrábajú masky, divadelné predstavenie Tri prasiatka a každoročná Vianočná besiedka, na ktorú príde aj Mikuláš. V neposlednom rade k našim aktivitám patrí zbierka hračiek a zbierka oblečenia pre bábätká, ktorá vždy poputuje do DFN v Košiciach.

Ernest Hemingway raz povedal: „Nikto nie je ostrovom samým pre seba, každý je kusom pevniny, kusom súše… a ak more odmyje hrudu, Európa sa zmenší, akoby sa stratil výbežok zeme alebo sídlo tvojich priateľov či tvoje vlastné. Smrť každého človeka umenší mňa, lebo ja som súčasťou človečenstva.“ Je pravda, že my, obyčajní študenti bez titulu pred menom nemôžme deťom predpísať lieky, nie sme ani rodičia aby sme im ich mohli kúpiť, no to neznamená, že nevieme liečiť. My liečime smiechom, pretože ten je tým najlacnejším liekom pre deti a tou najbohatšou výplatou pre nás. Každému z Vás prajem zažiť ten pocit, keď sa k Vám cez tú dlhočíznu chodbu na oddelení rozbehne dieťa, ktoré sa ešte minulý týždeň nevedelo postaviť z postele. Tú radosť v detských očkách dievčatka z onkológie, keď Vám môže učesať vlasy. A to teplo pri srdci keď Vám malé bábätko zaspí v náručí, lebo sa s Vami cíti bezpečne.

V živote nemusíte mať milión, stačí ak mate miliónový nápad a viete robiť veľké veci… veľké pre Vás a malé pre človečenstvo.